Łączność radiowa PoC

PoC (PTT over Cellular, PTToC, iPTT) to technologia łączności radiowej wykorzystująca infrastrukturę sieci telefonii komórkowej. Pozwala na wykonywanie typowych połączeń radiotelefonicznych z natychmiastowym dostępem do wybranego abonenta. Abonenci mogą być praktycznie dowolnie daleko od siebie. PoC jest zatem system łączności typu BLOS (Beyond Line of Sight). Łączy w sobie najlepsze cechy dwóch kompletnie różnych systemów: szybkość i prostotę zestawiania połączenia łączności radiotelefonicznej z nieograniczonym zasięgiem telefonii komórkowej.
Radiotelefony PoC, spotykane często pod nazwą radiotelefon LTE czy terminal LTE, obsługują zaawansowane funkcje tradycyjnych radiotelefonów LMR (Land Mobile Radio). Pozwalają na zestawianie połączeń indywidualnych i grupowych, przesyłanie wiadomości czy lokalizację GPS.
Usługi sieci PoC realizowane są na serwerach chmurowych, radia PoC mogą mieć uaktywnioną usługę interoperacyjności z tradycyjnymi sieciami LMR poprzez routery bramowe (Gateway). Jako terminale PoC mogą być też stosowane smartfony z zainstalowaną odpowiednią aplikacją, zwykle pracującą w systemie Android. W miejscach gdzie dostęp do sieci LTE jest ograniczony terminale PoC potrafią do łączności wykorzystywać sieć WiFi.
Najważniejszą zaletą technologii PoC jest praktycznie nie ograniczony zasięg łączności radiowej, bez konieczności inwestowania w budowę i utrzymanie infrastruktury radiowej. Ta infrastruktura rzecz jasna musi istnieć i za jej użytkowanie trzeba płacić abonament jej operatorom, jak również dostawcy usługi, który jest właścicielem i administratorem chmurowych serwerów platformy PoC. Zatem to rozwiązanie opłaci się w sytuacjach gdzie zrealizowanie identycznej funkcjonalności systemu w oparciu o tradycyjną sieć łączności RRL okazuje się niemożliwe do wykonania lub jest znacząco droższe.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4